Oto spis najciekawszych atrakcji Ottawy
- Canadian Museum of Civilizaton w Ottawie to muzeum historii ludzkości, zaliczane do najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych w Kanadzie (odwiedza go 1,3 mln turystów rocznie). Muzeum jest jedną z najstarszych instytucji kultury w Ameryce Północnej, której korzenie sięgają roku 1856. Podstawowym celem obiektu jest gromadzenie, badanie i opieka nad eksponatami zadaniem, których jest wyjaśnienie pochodzenia cywilizacji kanadyjskiej oraz różnorodności kulturowej mieszkańców tego kraju. Muzeum posiada cztery stałe wystawy: Grand Hall (pierwszy poziom), First Peoples Hall (wystawa opowiada o historii i osiągnięciach aborygenów z Kanady), Kanada Hall (trzeci poziom) i Face to Face. Stałe galerie muzealne obejmują prawie 20 tys. lat historii cywilizacji kanadyjskiej. Ponadto prezentuje się wystawy zmienne, które poszerzają tematykę muzealną, odkrywają inne cywilizacje i kultury, te przeszłe i te współczesne. Muzeum Cywilizacji jest instytucją naukową, w obrębie, której badania naukowe prowadzą wybitni eksperci z historii, etnologii, archeologii, kultury ludowej i in. To miejsce wielu wydarzeń kulturalno-naukowych: koncertów, warsztatów i wykładów.
- National Gallery of Kanada jest jedną z pierwszych galerii sztuki w kraju. Umiejscowiona na Sussex Drive w Ottawie w budynku ze szkła i granitu. Galeria założona w 1880 r. przez gubernatora generalnego J.D. Sutherland’a Campbell’a, wiele razy zmieniała swą siedzibę. Na jej kolekcję składają się obrazy, rzeźby, rysunki i fotografie. Prezentuje głównie sztukę kanadyjską, choć posiada też dzieła wielu cenionych artystów europejskich; duży nacisk kładzie na sztukę współczesną. Najwięcej dzieł znajduje się w Kaplicy Rideau Street należącej kiedyś do klasztoru, a obecnie stanowiącej stałą ekspozycję National Gallery. Można tam podziwiać dzieła: Rembrandta, Warhola, Rubensa, Cezanne, Dali, Klimta, Van Gogh’a, Mattise’a, Moneta, Rodina, czy Picasso. Przed głównym wejściem do budynku zainstalowano rzeźbę Louise Bourgeois pt. Maman, przedstawiającą ogromnego pająka. Galeria organizuje także wystawę swych eksponatów poza siedzibą główną. Od maja do września muzeum jest czynne codziennie, a od października do kwietnia we wszystkie dni oprócz poniedziałków.
- Parliament Hill to zespół neogotyckich gmachów powstałych w latach 1859-1875 i rozbudowanych w 1916 r. po pożarze, który zniszczył część zabudowań. Zawiera wiele elementów architektonicznych, które mają symboliczne znaczenie dla kraju. W skład kompleksu wchodzi: Centrum Block, główny budynek parlamentu zaprojektowany przez J.O. Marchand’a i J.A. Pearsona zbudowany w nowoczesnym stylu neogotyckim, z arkadowymi łukami zwieńczonymi rzeźbionymi szczytami; Wieża Pokoju z, 1927 r. (92 m wysokości) z dzwonnicą i licznymi kamiennymi rzeźbami; Biblioteka Parlamentu, której kolekcja obejmuje 600 tys. woluminów; Blok Wschodni i Zachodni w stylu wiktoriańskiego gotyku, będące obecnie siedzibą parlamentarzystów. Obiekt otacza ogród w stylu angielskim na terenie, którego w XVIII i I połowie XIX w. stacjonowała baza wojskowa, to miejsce wykorzystywane na różne uroczystości. W ogrodzie można obejrzeć rzeźby, pomniki i inne zabytki. Obecnie Parliament Hill służy jako siedziba Parlamentu Kanady, każdego roku przyciąga 3 mln turystów. Od 2002 r. obiekt jest poddawany systematycznym pracom renowacyjnym.
- Katedra Notre-Dame w Ottawie jest największym i najstarszym kościołem w mieście. Budowa katedry rozpoczęła się w 1841 r. według projektu A. Robillard’a i Ojca Cannon’a, pierwotnie na tym terenie stał drewniany kościółek pod wezwaniem św. Jacques’a wybudowany w 1832 r. W katedrze panuje półmrok; nawy wykończone są gotyckimi łukami oraz oddzielane smukłymi kolumnami. Wnętrze świątyni słynie z bogactwa ornamentyki gotyckiej i oryginalności dzieł ikonograficznych, oraz wielu rzeźb z motywami religijnymi. W nawach bocznych, przy wejściu do prezbiterium, zostały wzniesione ołtarze rzeźbione z drewna, ozdobione drogimi kamieniami i pokryte złotem. Pierwsze witraże zainstalowano w 1879 r., składają się z malowanych motywów geometrycznych. Inne przedstawiają sceny z życia Chrystusa i Maryi Panny. Katedra zaprojektowana jest w stylu neogotyckim, ze znamionami stylu neoklasycystycznego. Wieże Notre Dame zainstalowano w 1866 r., wzbogacono o dzwonnicę i wykończono cyną. Warto dodać, że powierzchowność katedry ma dość powściągliwy charakter, ale jej wnętrze na pewno oczaruje zdobnictwem i majestatem. W latach 90-tych XX w. kościół został odnowiony i odrestaurowany.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL