Historia i ogólne informacje o Ottawie

  • Na terenach obecnej Ottawy i Gatineau zamieszkiwały pierwotnie plemiona Algonkinów. Pierwsza osada europejska (Wright's Town) została zbudowana w 1801 w rejonie wodospadów Chaudiere na rzece Ottawa, pod kierownictwem handlarza brytyjskiego Philemona Wrighta. Wright zbudował tu tartak i młyn, napędzane kołami wodnymi. W 1826 pojawił się tu angielski pułkownik John By, pod którego kierownictwem do 1832 wybudowano Kanał Rideau biegnący do Kingston nad jeziorem Ontario. Osada rozwijająca się wokół śluz łączących Kanał Rideau z rzeką Ottawa przyjęła wkrótce nazwę od nazwiska swego założyciela - Bytown[1]. Miasteczko szybko stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym i punktem transportowym. W 1855 nazwa miasta została zmieniona na obecną.
  • 31 grudnia 1857 królowa Wiktoria wybrała Ottawę na nową stolicę Kanady. Położona relatywnie daleko od dużych, przemysłowych miast Stanów Zjednoczonych jako jedyna z kandydatów (pozostali – Kingston, Montreal, Québec i Toronto) nie była zdominowana przez kulturę angielską lub francuską. Ponadto stanowiła kompromis pomiędzy dwoma największymi miastami Kanady, Montrealem i Toronto.
  • Dalszy rozwój Ottawy był skutkiem rozrostu administracji centralnej. W 1916 miał miejsce pożar parlamentu w Ottawie i w 1922 zbudowano Parliament Hill lub Colline du Parlement.
  • Miasto rozwinęło się po II wojnie światowej. W 1998 rząd Ontario zdecydował dołączyć do liczącej wówczas około 350 tys. mieszkańców Ottawy jej przedmieścia: Nepean, Kanata, Gloucester, Rockcliffe Park, Vanier, Cumberland i wsie: West Carleton, Osgoode, Rideau i Goulbourn; tworząc w ten sposób jedno z najrozleglejszych miast świata. Ludność wzrosła o ponad 150%, a koszty administracji lokalnej i biurokracja zmniejszyły się.